Otec i matka se jdou podívat, co to děti mají. Neví. Obracejí věc v ruce. Podivná krabička, ve které je něco z čeho čouhá kus nějaké pásky. „To je něco s počítačem, bylo to v nějakým filmu. Něco se na to nahrávalo, děrná páska tomu říkali“. Tvrdí otec statečně, netušíc, že se trošku mýlí.
Nu, do této situace přichází děda na kus řeči. Předmět ihned poznává. „Ano synu, nahrávalo se na to, ale není to děrná páska. Ta vypadala jinak. Tohle je kazeta, typ VHS a na ní se ukládaly filmy. A také soukromé nahrávky“.
Všichni obracejí kazetu v ruce, neví, co s ní. Manželka už ji nese do koše, když si děda vzpomene, že by na ní mohl být on a babička. Možná i jejich svatba. No, ale jak to zjistit?
Děda znovu obrací tu věc v rukou a vrtí hlavou. „To už nepůjde, páska je urvaná, trčí z toho ven, je to škoda, ale není to k ničemu“. Děti kvičí, že je toho na půdě celá bedna. Předek si mlhavě vybavuje, jak se nechávali natáčet s babičkou a dětmi. Vzácné věci, na které se pak ale zapomnělo. Paní domu by je však ráda viděla. A proto se podívala na internet, zda je ještě nějaká naděje tyto staré kazety zachránit. A našla, co hledala.
Převod VHS na DVD Plzeň bylo to, co potřebovala, protože DVD přístroj měli doma. A ne jeden. Ostatně, „placky“ jdou přehrát i v notebooku nebo stolním počítači, mají-li ovšem mechaniku.
Ano, staré, a i poškozené VHS kazety jdou převést na jiný formát, pokud ovšem nejsou potrhané a poškozené příliš. I v případě, že je poškozena kazeta samotná, dají se kotoučky s páskou vyjmout, vložit do náhradní kazety a pak pomocí přístrojů převést na jiný formát. Tedy, přesněji, záznam analogový na záznam digitální.
Nevyhazujte staré VHS kazety. Nechte si je přepsat, ať už z nostalgie, nebo prostě jen na památku. Každá má něco do sebe a vzpomínky by měly být zachráněny. Třeba tak budou za x let vaše vnoučata podobně zachraňovat záznamy z DVD na jiný nosič. Kdo ví.