Někdo to rád jednoduše, někdo to rád složité. Pokud však chcete ušetřit za tyto pěstební komodity, budete se muset pár věcí naučit. Vzdejte se však toho, že všechno bude hned.
Dobré plánování je základ úspěchu. Jestliže máte představu o tom, co byste chtěli začít pěstovat, začněte shánět potřebné materiály hned. Semínka se dají zdarma najít v semínkové bance. Někdy tam potkáte i vzrostlejší rostlinky! Nevýhodou oproti obchodu je, že zrovna nevíte, co tam na vás bude čekat. Můžete si také ukládat semínka z hotových produktů, které právě kupujete. Nejlepší by bylo zeptat se přímo pěstitele, o jakou odrůdu se jedná a zda není hybridní. Na další rok už můžete mít semena svoje. Naučte se semenařit. U keřů nebo bylinek typu máta, meduňka se zkuste zeptat blízkých na odkopnutí části trsu.
Jako sazební květináče lze použít:
· plastové kelímky od jogurtu, smetany a podobných pochutin, sbírané přes celou zimu. Nezapomeňte na dně nůžkami vystřihnout díru.
· podobně jako kelímky lze použít prázdné vymyté konzervy. Vytahování rostlinek však bude o něco složitější a budete je zřejmě muset nechat trochu vyschnout.
· s trochou šikovnosti si můžete vytvořit květináče z ruliček od toaletního papíru, a to i bez lepidla!
· usušené vaječné skořápky, nejlépe aby byly omyté.
· někdy můžete nalézt květináče přímo v kontejneru na plasty nebo se jich zbavuje někdo, kdo letos zasadil hotové sazenice a příští rok je již nebude potřebovat.
Vracejte zemi to, co vám vyprodukuje.
Pokud se snažíme živiny dostat do našeho produktu, musíme půdu udržovat zdravou a plnou živin. Rozsáhle se sice používají anorganická hnojiva, ale zkuste sehnat surový hnůj nebo si vytvořte kompost.
Zadržujte vodu v půdě. Snad všichni jsme si vědomí momentální situace s horkem, deštěm a vlhkostí jako takové. K tomu nám dopomůže mulč, kterou vrstvíme na záhony v průběhu sezóny. Lze použít listí nahrabané z podzimu nebo posekaná tráva, ale zde bacha na semínka plevele!